Požadavky na akreditovaná pracoviště I. a II. stupně v diabetologii
AP oboru diabetologie I. typu
A. Předmět činnosti.
AP zajišťuje průběh povinné specializované praxe v oboru diabetologie, metabolismu a výživy (minimálně 30 měsíců), která zahrnuje práci na lůžkovém interním oddělení a v diabetologické ambulanci pod vedením odborného školitele.
B. Charakter pracoviště a materiálně-technické požadavky
AP disponuje lůžkovým zázemím (lůžkové interní oddělení) a specializovanou diabetologickou ambulancí. AP musí doložit seznam výkonů v diabetologii včetně výkonů nasmlouvaných se zdravotními pojišťovnami. Seznam prováděných výkonů přikládá pracoviště k žádosti na samostatné příloze.
AP má základní komplement, tj. laboratoř klinické biochemie a hematologie v nepřetržitém provozu, a laboratoř mikrobiologickou. Pracoviště disponuje základními zobrazovacími metodami (RTG, sonografie) a koná pravidelné klinickopatologické semináře.
Rozsah služeb odpovídá poskytované péči, pracoviště splňuje aktuální požadavky Rady pro akreditaci ČLS JEP
C. Personální požadavky
Minimálním požadavkem na AP je 1 odborný školitel, který vede zpravidla jednoho, případně dva školence.
Odborný školitel je lékař s atestací v oboru diabetologie (nejméně 5 let po atestaci) a s minimálně 5-ti letou praxí v oboru, v minimálním nedělitelném úvazku 0,5. Školitel dokládá svou způsobilost k výkonu funkce při žádosti pracoviště o akreditaci či reakreditaci licencí pro výkon vedoucího lékaře pro obor diabetologie podle StP č. 11 ČLK nebo profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech. Školitel může být zároveň vedoucím AP.
Vedoucí AP je lékař se specializací v oboru diabetologie nebo vnitřního lékařství (dle zákona 95 Sb) nebo atestací z vnitřního lékařství II. st. (nejméně 5 let po atestaci) a s minimálně 10-ti letou praxí v oboru, v minimálním nedělitelném úvazku 0,5 Vedoucí dokládá svou způsobilost k výkonu funkce při žádosti pracoviště o akreditaci či reakreditaci licencí pro výkon vedoucího lékaře pro obor diabetologie či vnitřního lékařství podle StP č. 11 ČLK nebo profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
D. Zajištění podmínek školence
Pracovní místo, skříň, přístup k odborné literatuře a internetu
Způsob podání žádosti:
Pokud pracoviště splňuje předpoklady pro akreditaci zasílá přihlášky ve formě vyplněného dotazníku (Příloha 1-5) s požadovanými doklady o způsobilosti na MZ ČR, obor vědy, vzdělávání a uznávání kvalifikací (p. R. Stříbná, e-mail: radka.stribna@mzcr.cz).
AP oboru diabetologie II. typu
A. Předmět činnosti.
AP zajišťuje průběh doplňkové specializované praxe v oboru diabetologie, metabolismu a výživy dle vzdělávacího programu, která zahrnuje:
- 14 týdnů na lůžkovém a ambulantním oddělení
- 2 týdny v podiatrické ambulanci,
- 2 týdny na jednotce intenzivní metabolické péče,
- 1 týden celkem při edukaci pacientů,
- 1 týden na akreditovaném obezitologickém pracovišti,
- 2 týdny na akreditovaném osteologickém pracovišti,
- 1 týden na dialyzační jednotce,
- 1 týden na koronární jednotce,
B. Charakter pracoviště a materiálně-technické požadavky
AP má po stránce léčebně-preventivních aktivit statut diabetologického centra, který uděluje MZ na základě doporučení výboru ČDS. Navíc má jasně prokazatelné výukové a výzkumné aktivity
AP musí mít lůžkové oddělení, jednotku metabolické intenzivní péče (JIMP), specializované ambulance (diabetologická, osteologická-endokrinologická, obezitologická), podiatrickou ambulanci, edukační pracoviště a přímo spolupracovat s pracovišti jiných oborů (oddělení eliminačních metod, angiologické pracoviště, cévně chirurgické pracoviště, pracoviště intervenční radiologie, rehabilitace, ortopedie, oční pracoviště, neurologické pracoviště, kardiologické pracoviště, gastroenterologické pracoviště, endokrinologie a gynekologicko – porodnické pracoviště).
Seznam prováděných výkonů přikládá pracoviště k žádosti
Pracoviště přikládá ve své žádosti o akreditaci seznam prováděných výkonů seznam techniky, kterou používá pro diagnostickou a léčebně preventivní činnost na samostatné příloze Přílohy 2 a 3).
Nezbytností jsou laboratoře klinické biochemie, hematologie (v nepřetržitém provozu), mikrobiologieu a imunologie, stejně jako potupnost zobrazovacích metod (CT, MR, monografie, izotopy). Na pracovišti probíhají pravidelné klinickopatologické semináře.
C. Personální požadavky
Vedoucí AP 2. typu je lékař s atestací v oboru diabetologie a s nejméně 10-ti letou praxí v oboru. Dále dokládá svou způsobilost k výkonu funkce při žádosti pracoviště o akreditaci či reakreditaci licencí pro výkon vedoucího lékaře pro obor diabetologie podle StP č. 11 ČLK nebo profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
Odborný školitel je lékař s atestací v oboru diabetologie s minimálně 5-ti letou praxí v oboru, v minimálním nedělitelném úvazku 0,5.
Školitel dokládá svou způsobilost k výkonu funkce při žádosti pracoviště o akreditaci či reakreditaci platnou licencí pro výkon vedoucího lékaře pro obor diabetologie podle StP č. 11 ČLK nebo profesním životopisem a přehledem svých odborných a pedagogických aktivit v posledních 5 letech.
Minimální počty dalších pracovníků s VŠ a SŠ vzděláním, jejichž zařazení a činnost vyplývá z programu specializační přípravy v diabetologii:
Lékař s atestací z diabetologie 3 psycholog 1 edukační sestra 1 podiatrická sestra 1 dietní sestra či nutriční terapeut 1
AP dokládá seznamem spolupráci s dalšími specialisty jiných oborů (Příloha 1):
(internista zaměřený na osteologii, internista zaměřený na problematiku metabolismu a výživy, internista zaměřený na problematiku obezity, endokrinolog, nefrolog, angiolog, angiochirurg, neurolog, oftalmolog, gynekolog- porodník, intervenční radiolog, ortopéd, gastroenterolog, protetik)
D. Výukové předpoklady
Pracoviště dokládá ve své žádosti seznamem odborných periodických časopisů a literatury vztahujících se ke specializačnímu oboru, že má školenec dostupné při stáži zdroje pro další vzdělávání (Příloha 1).
E. Vědecko-výzkumná činnost
Pracoviště přikládá k žádosti o akreditaci na samostatné příloze seznam odborných publikací svých pracovníků za poslední 3 roky (články a abstrakta odděleně) a seznam řešených výzkumných úkolů (grantů, záměrů aj.) (Příloha 4 a 5).
Způsob podání žádosti:
Pokud pracoviště splňuje předpoklady pro akreditaci zasílá přihlášky ve formě vyplněného dotazníku (Příloha 1-5) s požadovanými doklady o způsobilosti na MZ ČR, obor vědy, vzdělávání a uznávání kvalifikací (p. R. Stříbná, e-mail: radka.stribna@mzcr.cz).